W roku 1978 odbyła się światowa prapremiera filmu animowanego Był sobie człowiek. Ta produkcja została zaliczona do kanonu filmów edukacyjnych. Jest to serial ukazujący jak zmieniał się świat od czasu pojawienia się na nim człowieka. Główną postacią, a zarazem narratorem jest Mistrz, który zabiera widzów na wyprawę w czasie. W sposób zrozumiały i zabawny opowiada o wydarzeniach z przeszłości. Wędrówka przez epoki i wieki jest pełna przygód. Na podstawie tego kultowego filmu powstała gra planszowa Był sobie człowiek.
Od mieszkańców jaskiń do człowieka współczesnego
Gra planszowa Był sobie człowiek rozpoczyna się od epoki kamienia łupanego. Mistrz prowadzi dzieci przez kolejne epoki i okresy historyczne aż do czasów współczesnych. Dzieci odwiedzają egipskie piramidy, monumentalne starożytne budowle, zamki królewskie. Są świadkami odkryć naukowych i wynalazków. Dowiadują się jakie wydarzenia historyczne decydowały o losach świata. Obserwują walki wyzwoleńcze i zdobywanie kosmosu.
Rozrywka i edukacja
Zestaw do gry składa się z planszy, która poprzez przechodzenie przez kolejne pola zabiera w podróż pełną przygód. Meta znajduje się w czasach teraźniejszych. Do planszy dołączone są 2 stosy kart z pytaniami obrazkowymi lub tekstowymi. Jest też plik dukatów do nagradzania prawidłowych odpowiedzi, karty „ryzyko” oraz „karty postaci”. Jak to zwykle bywa w planszówkach, Był sobie człowiek ma w zestawie kostki do gry i różnokolorowe pionki.
Gra przebiega od startu do mety. Wygrywa zdobywca największej liczby dukatów. Aby otrzymać dukaty gracze odpowiadają na pytania, zmagają się z różnymi przeciwnościami losu, biorą udział w pojedynkach.
Jakie są zasady gry?
Każde pole w grze Był sobie człowiek oznaczone jest jednym z rodzajów symboli.
- Kostki oznaczają ryzyko – gracz głośno odczytuje polecenie i wykonuje je. Potem odkłada kartę na spód stosu.
- Znak zapytania – gracz wybiera czy chce odpowiedzieć na pytanie obrazkowe czy tekstowe. Wybiera kartę z odpowiedniego stosu i odpowiada na nie.
- Koniczynka – gracz rzuca dwiema kostkami, liczbę oczek mnoży przez 10 dukatów. To rodzaj premii.
- Skarb – gracz otrzymuje z banku 300 dukatów.
- Skrzyżowane szable oznaczają różne pojedynki.
Twórcy gry Był sobie człowiek wprowadzili ciekawe rozwiązanie odnośnie do sprawdzania prawidłowości odpowiedzi. Na karcie z pytaniem są 3 odpowiedzi oznaczone znakami literowymi, z których tylko jedna jest właściwa. Pod nimi jest zakodowana odpowiedź. Czy wybrana odpowiedź jest prawidłowa można się przekonać po przyłożeniu do kodu specjalnego przejrzystego detektora. Ukaże się pod nim informacja która odpowiedź jest prawidłowa; a, b, czy c. Po zakończeniu gry przeliczane są wszystkie zdobyte dukaty.
Walory edukacyjne
Główną wartością gry Był sobie człowiek jest skarbnica informacji umieszczonych na planszy. Dzieci dowiadują się z nich o znaczących postaciach historycznych i ich osiągnięciach. Śledzą przebieg bitew zakończonych spektakularnymi zwycięstwami lub klęskami. Zdobywają wiedzę o dziełach mistrzów pióra, malarzy i innych twórców kultury. Mistrz pokazuje jak ludzie pierwotni wykonywali prymitywne narzędzia a w jaki sposób krzesali ogień.
Gra Był sobie człowiek przeznaczona jest dla dzieci od 8 lat. Odpowiadając na proste pytania dzieci mogą wykorzystywać wiadomości zdobyte w szkole. Poprzez weryfikację poprawności odpowiedzi ugruntowują swoją wiedzę. Z dziećmi mogą grać też dorośli. Na bogato ilustrowanej i opatrzonej napisami planszy znajduje się spory zasób wiedzy historycznej, która przyda się każdemu. Ta gra planszowa to idealny sposób na integrację pokoleń. Gra jest dostępna do kupienia na Eduksiegarnia.pl