Header

„…będzie gorzej” – czeska bohema za komuny

9 grudnia 2013 | Wprowadzony przez gk w Książki

W Polsce powieść Jana Pelca pt. „…będzie gorzej” została wydana po raz pierwszy w 1989 roku w drugim obiegu, zawierała jednak tylko dwie z trzech części. W roku 2007 doczekała się ekranizacji kinowej. Do polskiego czytelnika po raz pierwszy zaś trafi w pełnej, nieocenzurowanej wersji – premiera 15 stycznia 2014 r.

Legendarna powieść Pelca została stworzona po to, by zburzyć mieszczański spokój, rozjątrzyć i opozycjonistów, i konformistów. To manifest wrażliwości i nihilizmu, wiary i zwątpienia. Pelc drapieżnie i plastycznie opisuje czechosłowacką bohemę, tępioną przez milicję i zatracającą się w alkoholu, tworząc piękną i jednocześnie drastyczną historię dojrzewania w czasach podłych. „…będzie gorzej” to brawurowa powieść pokoleniowa, arcydzieło undergroundu, które czytane po latach nie traci nic ze swojej świeżości. Do polskiego czytelnika po raz pierwszy zaś trafia w pełnej, nieocenzurowanej wersji.

Jan Pelc (ur. 1957) — z zawodu ślusarz, zadebiutował w 1985 roku powieścią …będzie gorzej, która natychmiast wywołała kontrowersje. Autora oskarżano o brak patriotyzmu i wulgarność. Pelc zetknął się z czeskim undergroundem już jako nastolatek, jeżdżąc na zakazane w Czechosłowacji koncerty grup rockowych. Na przełomie lat 70. i 80. współredagował wychodzące w Pradze drugoobiegowe czasopismo „Vokno”. W 1981 roku uciekł z wycieczki do Jugosławii i wyemigrował na Zachód, mieszkał we Francji, pracując m.in. w redakcji emigracyjnego kwartalnika „Svědectví”.

(na podstawie informacji wydawnictwa Czarne)

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>