Jak wykorzystać gry logopedyczne w pracy z dzieckiem?

gry logopedyczne

Logopedia to ważna nauka, która zajmuje się prawidłowym kształtowaniem mowy — w tym korygowaniem jej ewentualnych wad i zaburzeń. Umiejętność mówienia u dziecka powinna rozwijać się w określonym tempie. Jeśli proces ten postępuje zbyt wolno, rodzice często rozpoczynają współpracę z logopedą. Dobrym uzupełnieniem takich zajęć mogą być różnorodne gry logopedyczne. Na czym one polegają i gdzie można znaleźć odpowiednie gry, które skutecznie pomogą dziecku w rozwoju umiejętności poprawnego mówienia?

Czym są gry logopedyczne?

Gry logopedyczne są często używane w pracy samych logopedów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je w codziennej nauce mówienia. To narzędzie, które za pomocą prostych zadań i wyzwań uczy dziecko poprawnej wymowy różnych głosek i wyrazów, a więc rozwija jego zdolność mówienia. Jednocześnie to forma zabawy, która może stanowić doskonałe urozmaicenie ćwiczeń logopedycznych. Gry logopedyczne mogą polegać m.in. na układaniu wyrazów z dostępnych literek, tworzeniu własnej historii obrazkowej i opowiadaniu jej lub wymawianiu trudnych wyrazów w określonym momencie gry.

Najważniejsze zalety gier logopedycznych

 

Gry logopedyczne to narzędzie, które posiada wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają one dziecku na poznanie poprawnej wymowy poszczególnych głosek i wyrazów, a także dalsze ćwiczenia z tym związane. Jednocześnie tego typu zabawa to świetny sposób na spędzenie czasu z dzieckiem w przyjemny, a zarazem pożyteczny sposób. Gry logopedyczne mogą być fantastycznym uzupełnieniem zajęć z logopedą, jak również dobrą zabawą na co dzień. Dodatkową zaletą gier dostępnych współcześnie na rynku jest ich estetyczny wygląd, którym zdecydowanie przyciągają uwagę dziecka  utrzymują ją przez dłuższy czas.

Jaka powinna być dobra gra logopedyczna?

Dobra gra logopedyczna powinna przede wszystkim być dostosowana do wieku dziecka. Informację na ten temat zazwyczaj można znaleźć na pudełku gry. W innym przypadku warto sprawdzić stronę internetową producenta. Dobrym pomysłem jest także skonsultowanie się z logopedą lub wybieranie gier z jego polecenia. Same gry logopedyczne powinny skupiać się na umiejętności poprawnego wymawiania głosek i wyrazów, a także łączeniu ich w spójne, zrozumiałe wypowiedzi. Jednocześnie nie mogą być zbyt trudne i zawiłe. Wówczas niestety będą demotywowały dziecko i zniechęcały je do kontynuowania nauki.

Gdzie znaleźć najlepsze gry logopedyczne dla dzieci?

Wiele rozmaitych gier logopedycznych można znaleźć w sklepach z zabawkami, księgarniach, jak i licznych sklepach internetowych. Podczas poszukiwań warto sprawdzić, jakie umiejętności kształtuje lub koryguje wybrana zabawa. Niektóre gry skupiają się na prawidłowej wymowie pojedynczych dźwięków i trudnych głosek (np. „r”), inne zaś ćwiczą wymowę całych wyrazów, a nawet pełnych zdań. Dobrym pomysłem jest również poszukanie niezależnych opinii na temat wybranych gier w różnych serwisach. Dzięki temu zyskuje się większe szanse na znalezienie odpowiedniej gry logopedycznej dla dziecka, która rozwinie jego umiejętności i wesprze w nauce poprawnego mówienia.

Gry logopedyczne to doskonałe narzędzie, z którego warto korzystać na co dzień. Odpowiednio dobrane gry wspierają dziecko w kształtowaniu mowy i stanowią świetne uzupełnienie innych metod nauki poprawnego mówienia. To także dobry dodatek do profesjonalnych zajęć z logopedą i urozmaicenie codziennych ćwiczeń. Zdecydowanie warto z nich skorzystać w pracy z dzieckiem.